סגנונות וסוגי משחק מטקות

כספורט שהתפתח בישראל ונדד לארצות עם תרבות חופים מפותחת מסתתר במטקות הרבה מעבר למשחק מסירות עממי. במטקות אין נקודות או חוקים והמטרה העיקרית היא להמשיך בסדרת המסירות ככל האפשר. אי אפשר לצבור נקודות ואין סיבה להכשיל את היריב. הספורט הלאומי בישראל הוא משחק שבו אין מנצחים או מפסידים.

מטקות קרבון, פרופיל

חלק מתחושת ההנאה נובע משיתוף הפעולה בין השחקנים ומלבד המיומנות הטכנית, המשחק מחייב אחריות הדדית, התחשבות והסכמות. בנוסף, הקסם שבמטקות מביא לביטוי משהו מאופי השחקן עוד בשלבי הלימוד המוקדמים. יש שחקני מטקות שמעדיפים לתקוף ולהנחית, יש כאלה שמעדיפים להגן, יש שחקנים שמתפעלים שני מחבטים- אחד בכל יד וכאלה שמעדיפים משחק קשתי ומעוגל.

ההסכמה השכיחה והמובנת מאליה היא סגנון המשחק. שחקני מטקות מתחילים מנסים להתמסר מבלי שהכדור ייפול. המנוסים קובעים את המרחק, העוצמה ולרוב מעדיפים סגנונות משחק מוגדרים.

המיומנות והמומחיות מתבטאים במשחק מהיר ומכונס- כשמתמסרים למקום הנכון, בקשתיות והעוצמה הנוחים לשותף. השאיפה למשחק מכונס וממושך בחבטות מהירות ומדוייקות משותפת לשחקנים בשני הסגנונות העיקריים.

משחק מאוזן – Free Style מטקות קרבון, פרופיל

לרוב משחקים בזוג אך ניתן לשחק Free style גם במשחק עם ארבע משתתפים. השחקנים ניצבים במרחק 4 עד-13 מ' ומכים חבטות במהירות נמוכה עד בינונית שתאפשר לצד השני להגיב בעוצמה זהה. במשחק Free Style אין תפקידים. האיזון בין הצדדים מאפשר את כל סוגי החבטות – גב היד, יעף וכף יד. כל עוד שומרים על חבטות במהירות מתונה המשחק נשאר מאוזן ואין האצה לחבטות התקפה והגנה. שחקני Free Style מתקדמים מתכנסים לרוב לחבטות כף יד מלאות או חבטות עיליות בחצי יעף שמאפשרות בלימה ומענה במינימום אנרגיה.

סדרת Bolt, מטקות קרבון קלות ומדוייקות להנאתם של שחקנים מתחילים ומקצועיים.

משחק התקפה והגנה

סגנון משחק א-סימטרי של הנחתות עוצמתיות ובלימות מדוייקות. בחבטה של מתקיף מיומן עם מטקות קרבון כדור הסקווש יתקרב למהירות 200 קמ"ש. המשחק מתקיים בטווח שבין 7 ועד 15 מ'  בהתאם לרמת המיומנות. המשחק האינטנסיבי ברמות גבוהות דורש סיבולת אירובית, קשר עין יד, קואורדינציה מוטורית, דיוק ומהירות תגובה מסחררת.

בשל המאמץ הרב של התוקף שמנחית ללא הרף לעיתים מעדיפים תצורה משולשת.   2 שחקני התקפה ומולם שחקן הגנה בודד שמחלק כדורים בהתאמה. המאמץ האנרגטי במשחק ההתקפה והדיוק הנדרש במשחק ההגנה מדגישים את מאפייני המטקות השונות. במיוחד את חשיבות משקל המטקה, גודל הראש ותחושת הנוחות מידית האחיזה.

חברת Matqot פיתחה מטקות קרבון למשחק א-סימטרי מכונס ועוצמתי:

Gladiator – למשחק התקפה

OP – למשחק הגנה